Angielski online – alternatywa dla kursu czy tani chwyt marketingowy?

Język angielski stał się językiem komunikacji międzynarodowej, a jego znajomość pozwala z łatwością porozumieć się z mieszkańcami niemal wszystkich zakątków świata. Jednak trzeba przyznać, że sam język nie należy do najłatwiejszych nie tylko pod względem wymowy, ale również gramatyki i zwrotów, które znacząco odbiegają od tych dobrze nam znanych w języku polskim. Chociaż z pewnością są osoby, którym nauka angielskiego przychodzi z łatwością, to jednak większość musi poświęcić sporo czasu, aby opanować ten język na zadowalającym poziomie. Niestety, w dążeniu do lingwistycznej perfekcji nie wystarczą lekcje w szkole, wtedy z pomocą przychodzi kurs angielskiego albo nowoczesne rozwiązanie, czyli angielski online. 

Czy warto inwestować kursy językowe? 

“Granice mojego języka są granicami mojego świata.”

Te słowa wypowiedział niegdyś Ludwig Wittgenstein i nadal, nie straciły one na aktualności. Jednak w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych uznawana jest za podstawową umiejętność, która ułatwia nie tylko podróże i  komunikację z obcokrajowcami, ale stała się także bardzo poszukiwana na rynku pracy. Aby efektywnie uczyć się języka obcego, warto zainwestować w kursy językowe, na których będziemy mogli:

  • opanować słownictwo potrzebne w codziennej komunikacji,
  • poznać zasady gramatyki,
  • ćwiczyć wymowę ,
  • rozwijać umiejętności czytania, pisania, mówienia i słuchania jednocześnie,
  • zweryfikować zdobyte umiejętności poprzez komunikację w grupie lub rozmowę z lektorem.

Jednak standardowe kursy językowe wymagają dużo czasu i regularnego uczęszczania na zajęcia. To z pewnością nie jest idealne rozwiązanie dla osób zabieganych, młodych rodziców, czy ludzi mieszkających daleko od szkół językowych. 

kurs angielskiego online flaga GB

Obecnie, szkoły językowe często oferując swoim klientom kurs angielskiego, oprócz zajęć stacjonarnych, oferują je również w formie online. Każde z rozwiązań ma wiele zalet, ale też liczne wady. Do plusów nauki angielskiego on-line na kursie możemy zaliczyć: 

  • naukę w domu, w komfortowych warunkach
  • oszczędność czasu, nauka online nie wymaga poświęcania czasu na dojazdy
  • łatwość w dostosowaniu nauki do naszego harmonogramu dnia
  • większą swobodę w wykonywaniu ćwiczeń, nagrania z lekcjami dostępne są 24/7
  • obcowanie z językiem bez wychodzenia z domu.

Jeżeli chodzi o minusy, to z pewnością nauka angielskiego online wymaga większej samodyscypliny, a kontakt z lektorem jest jedynie wirtualny. Jednak, jeśli zdecydujemy się na kurs online i połączymy go z innymi formami zdalnej nauki możemy w komfortowych warunkach, szybko i przyjemnie opanować język na poziomie komunikacyjnym. 

Czy angielski online przynosi rezultaty? 

Na temat efektywnej nauki języków obcych przeprowadzono wiele badań naukowych, Wszystkie bezsprzecznie wykazały, że aby opanować jakiś język szybko i bez wysiłku musi się on wiązać z emocjami. Komunikacja służy bowiem do wyrażania tego, co przeżywamy w danej chwili. Tylko używając jej w naturalny sposób, a więc związany z odczuciami, możemy zmusić mózg do przyswajania nowych słów i zwrotów. Dlatego często ćwiczenia językowe i ciągła nauka nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Podczas gdy prowadzenie naturalnych, niewymuszonych rozmów online na rożne tematy np. związane z hobby, gra w grę językową, w której zdobywamy trofea lub oglądanie filmów w obcym języku są nierozerwalnie związane z jakimś ładunkiem emocjonalnym. To duża przewaga nauki angielskiego on-line w porównaniu z klasycznymi lekcjami. 

Wiadomo też, że najszybszym sposobem nauki języka obcego jest wyjazd do innego kraju, ale nie zawsze jest on możliwy. Jednak wybierając naukę języka angielskiego online bardzo często mamy możliwość żywej rozmowy z native speaker’ami czyli obcokrajowcami, dla których angielski jest językiem ojczystym. W ten sposób możemy prowadzić konwersację na wiele tematów i osłuchiwać się z najbardziej naturalnym brzmieniem języka. Na kursach stacjonarnych lektorzy również bywają native speaker’ami, jednak wówczas zazwyczaj mamy kilka osób w grupie, a same zajęcia bardziej przypominają lekcję w szkole niż naturalną rozmowę.  

Angielski on-line-jak może wyglądać nauka? 

angielski online - kurs

Ucząc się języka angielskiego online mamy wiele możliwości do wyboru. Możemy zdecydować się na kurs angielskiego prowadzony online, uczyć się języka z filmów i seriali, a także z aplikacji na telefon. Jeżeli mamy podstawowy poziom znajomości języka, świetnym rozwiązaniem może okazać się angielski online w filmach i serialach. Wówczas uczymy się oglądając. W przypadku, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z językiem lepiej zapisać się na kurs, który pozwoli nam opanować podstawowe słownictwo i gramatykę. Aplikacja z angielskim online może być natomiast świetnym uzupełnieniem nauki lub alternatywą dla popularnych „flashcards”. Większość z aplikacji opiera się bowiem na powtarzaniu słówek, opatrzonych obrazkiem, użytych w zdaniu, tak aby dostarczać użytkownikowi jak najwięcej bodźców, ułatwiających zapamiętywanie. Biorąc pod uwagę, że telefon towarzyszy nam przez cały dzień, może być to doskonały sposób na efektywne wykorzystanie wolnych chwil w autobusie, poczekalni u lekarza czy nawet kolejce do kasy w sklepie.